- czas trwania: 6 dni (67,5 godzin); od poniedziałku do soboty
- wykłady: 44 godzin
- ćwiczenia: 23,5 godzin
Chcesz pływać komercyjnie? Zarabiać na prowadzeniu rejsów i szkoleń? A może chciałbyś zamustrować się jako oficer na żaglowcu lub większym jachcie?
STCW dla żeglarzy – co to?
Poza Twoimi kwalifikacjami i patentami niezbędne będzie zaliczenie pakietu szkoleń zawodowych niezbędnych do wykonywania pracy zarobkowej na morzu. W skład pakietu wchodzą:
- indywidualne techniki ratunkowe (ITR)
- przeciwpożarowy
- elementarne zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej
- bezpieczeństwo własne i odpowiedzialność wspólna
A całość ubrana w Szkolenie Zintegrowane zwane popularnie zintegrowany kurs bezpieczeństwa STCW (skrót od Standards of Training, Certification and Watchkeeping). Tak naprawdę chodzi o postanowienia Konwencji STCW 78/95 z późniejszymi zmianami. Szkolenia takie należy odnawiać co 5 lat i na tyle też ważny będzie wydany przez Urząd Morski certyfikat, jaki otrzymasz po szkoleniu.
Zintegrowany kurs STCW
Czym różni się nasza oferta od innych dostępnych na rynku?
Szkolenia realizujemy we współpracy z centrum edukacyjnym stworzonym przez aktywnych Ratowników SAR, z których wielu jest także żeglarzami. Dlatego stworzyliśmy wspólnie program szkolenia zoptymalizowany pod żeglarstwo morskie.
Oczywiście musimy przerobić obszerny zakres obowiązkowej wiedzy, ale wzbogaciliśmy go bardzo ważnymi i interesującymi elementami:
- współpraca żeglarzy z ratownikami SAR w czasie akcji ratunkowej,
- skuteczne wezwanie pomocy i komunikacja w niebezpieczeństwa w realiach jachtu morskiego
- współpraca ze śmigłowcem ratowniczym i pływającymi jednostkami ratowniczymi SAR
- pierwsza pomoc w trudnych warunkach jachtu morskiego – program kursu zawiera indywidualne techniki ratunkowe
A dodatkowo w zależności od bieżących możliwości postaramy się zorganizować dla Was jakąś niespodziankę w postaci bliższego poznania organizacji SAR, n.p.:
- zwiedzenie Morskiego Centrum Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni, gdzie możesz zobaczyć jak dyżurują ratownicy i skąd koordynuje się akcje na morzu,
- zwiedzenie statku ratowniczego SAR i zapoznanie się z profesjonalnym sprzętem ratunkowym
W części praktycznej ćwiczymy na nowoczesnym basenie Akademii Marynarki Wojennej oraz poligonie pożarowym.
OGÓLNA INFOMRACJA ORGANIZACYJNA OŚRODKA CERSAR:
Informacje na temat terminu i godziny rozpoczęcia
zajęć przesyłamy do kursantów na ok. 4 dni przed rozpoczęciem kursu.
Ogólny program jest następujący:
– poniedziałek:
bezpieczeństwo własne i odpowiedzialność wspólna – cz.1
– wtorek:
bezpieczeństwo własne i odpowiedzialność wspólna – cz.2
– środa:
zajęcia przeciwpożarowe – stopień podstawowy – cz.1 (w tym poligon p.poż.)
– czwartek:
indywidualne techniki ratunkowe (ITR) – cz.1
– piątek:
zajęcia przeciwpożarowe – stopień podstawowy – cz.2
indywidualne techniki ratunkowe (ITR) – cz.2 (w tym zajęcia na basenie)
– sobota:
elementarne zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej
Szkolenia podzielone są na bloki tematyczne – prowadzone przez
różnych wykładowców – zajęcia rozpoczynają się o 08:00 – 09:00 a kończą ok. 16:00 – 18:00 (w zależności od dnia i ilości kursantów).
Program szkolenia: | Dodatkowo: |
---|---|
|
|
Cena zawiera:
- Cena specjalna dla żeglarzy kierowanych za pośrednictwem OCEAN TEAM to 1430zł
- Pełen pakiet programowy wzbogacony o atrakcyjne punkty skierowane do żeglarzy (zależnie od bieżacych możliwości: zajęcia z ratownikami SAR, zwiedzanie infrastruktury SAR itp.)
Dodatkowe informacje:
- Poza ceną - opłata 20zł za wydanie certyfikatu STCW Basic Safety Training z Urzędu Morskiego
Płatności:
- Zaliczka 50% płatna w momencie rezerwacji
- Pozostała kwota najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem szkolenia
- Wystawiamy faktury VAT - przy zgłoszeniu podaj nr NIP
A może chciał(a)byś sprezentować taki kurs komuś bliskiemu?
Skorzystaj z naszych atrakcyjnych – personalizowanych Voucherów!
Zarezerwuj
Referencje
Pierwszy rejs kapitański
Odbyłem swój pierwszy, wymarzony, własny rejs po „słonej wodzie” – Jacht Bavaria39 załoga 6 osób, wszyscy czuli się bezpiecznie i bardzo zadowoleni. Dzięki szkoleniom u Was miałem pewność siebie i spokój – wszystko przebiegło idealnie 💪. Dzięki i do zobaczenia.
”Szkolenie dla rodziny
Chciałem serdecznie podziękować w imieniu swoim a przede wszystkim mojej rodziny za świetny weekend szkoleniowy. Kapitan Roman miał do nas dużo cierpliwości i bardzo sprawnie przekazywał nam wiedzę. Ja szczególnie się cieszę, że rodzina miała możliwość poczuć jacht, pojeździć nim po marinie oraz zrozumieć w praktyce i w teorii proces manewrowania. Przećwiczyliśmy wszystkie schematy na których mi zależało i dzieki temu ja i rodzina poczuliśmy że pracujemy jak załoga. Dzięki kpt. Romanowi nabraliśmy pewności siebie i podnieśliśmy nasze umiejętności, dzięki czemu jestem pewien, że czeka nas świetny urlop na Azorach.
”Pakiet szkoleń
Mogę tylko powiedzieć, że mam doświadczenie z różnymi szkołami żeglarskimi z Trójmiasta i nie bez powodu wracam do Was na kolejne kursy i polecam Was znajomym 🙂 Jesteście przynajmniej o klasę wyżej, jeśli chodzi o szkolenia, niż to, z czym miałem styczność wcześniej. Tak trzymać!
”Szkolenie indywidualnie dopasowane
Co do rejsu z Tadkiem – pełen profesjonalizm, super bardzo dużo mi to dało .. Napewno będą korzystał z takich rejsów w niedalekiej przyszłości oraz szkoleń w OCEAN TEAM Najlepsza szkoła jaką znam wspaniali ludzie doświadczeni instruktorzy !!! Polecam wszystkim z znajomym … .
”Manewry portowe
Chciałam bardzo podziękować za zorganizowanie naszego kursu. Był bardzo fajnie przeprowadzony no i super instruktor. Na pewno do Państwa wrócimy – zarówno my, jak i nasza młodzież.
”Sea Survival
Chciałam jeszcze raz bardzo podziękować za weekendowe szkolenie. Muszę przyznać, że już bardzo dawno nie spotkałam się z tak profesjonalnym przygotowaniem i prowadzeniem. No i to w jaki sposób nauczasz i szkolisz. Niezwykle rzadko spotyka się tak zaangażowanego nauczyciela, który potrafi w tak wspaniały sposób przekazać swoją przeogromna wiedzę i zainteresować tematem. Utrzymanie przez 8 godzin słuchacza w pełnym zaangażowaniu i koncentracji jest naprawdę wielką sztuką. Muszę przyznać że ani przez minutę się nie nudziłam i nie straciłam zainteresowania i nawet nie wiem kiedy minęły te wszystkie godziny. No i niezwykle ważne było to że mogłam poczuć na własnej skórze jak to jest kiedy ląduje się wodzie i trzeba siebie i innych ratowac. Wspaniały kurs. Mój pierwszy u was ale na pewno nie ostatni.
”Rejs stażowy Bałtyk
W nawiązaniu do zakończonego rejsu, chciałem bardzo podziękować za wszystko, wiedziałem, że mogę liczyć na dobry poziom, opinie znajomych, byłem u Was na SRC/LRC, ale wszystko przed, w trakcie i po rejsie przerosło moje oczekiwania 🙂 Tadeusz wykreował tak fantastyczną atmosferę na jachcie, że nawet wstawanie na nocne wachty kojarzyło się z kolejnym kawałkiem super przygody a nie z żeglarskim obowiązkiem. Imponująca trasa, trymowanie żagli, nawigacja pilotowa, wprowadzenie do mapy, planowania … Sail Well!
”Od Zera do Skippera
Dzięki OceanTEAM marzenia się spełniają! Moim było zdobycie JSM. Wszystko zaczęło się od zwykłej rozmowy z Anną Komosińską i od razu przywitała mnie otwartość, potem Krystian Szypka, potrafił wyczuć potrzebę i pomógł zbudować plan – drogę do zdobycia JSM i dalszego żeglarskiego rozwoju. Minęła praktyka i kolejne spotkanie z OT, tym razem wspaniały rejs stażowy z Tadeuszem Kuropatwinskim . Potem nawigacja z Dominikiem Petelem. Na końcu całość dotychczasowej wiedzy i umiejętności uporządkował Krzysztof Chmara (Homer), który na ostatniej prostej przygotowywał nas do egzaminu, dzieląc się swoim bogatym doświadczeniem, wsparciem, ale i czasem hartującym „zimnym prysznicem”, dla Ciebie szczególne podziękowania! Dzięki nim w ciągu ostatniego roku, myślę że stałem się kimś lepszym i to nie tylko dlatego, że zdałem egzamin! Za to Wam bardzo dziękuję i myślę, że się jeszcze spotkamy, wszak to od egzaminu znowu muszę zrobić pierwszy krok w kierunku żeglarskiego rozwoju! Dziękuję!!!
”Jachtowy Sternik Morski późną jesienią
Szkolenie było super – Krzysiek świetnie przekazywał wiedzę i wyciskał z nas tyle tylko ile się da. Idealnym pomysłem były nocne manewry „człowiek za burtą” – nie dość że była to ciekawa odmiana to dawało to sporo świadomości o tym jak manewrować jachtem po ciemku..
”Manewrówka indywidualnie
Bardzo dziękuje za wspaniale przeprowadzone przez kpt Romana szkolenie manewrowe w dniu 6.08.2023. Pan Roman doskonale przekazał na początku podstawy teoretyczne manewrówki (w zwięzły sposób) a potem w części praktycznej zostały zrealizowane wcześniej omówione warianty. Jeszcze raz bardzo dziękujemy ( bo było nas dwóch) Wam za to zorganizowanie tego (indywidualnego) szkolenia. Tak a propos, macie w zespole doskonałych instruktorów ( rok temu miałem możliwość uczestniczyć w szkoleniu prowadzonym przez kpt Adama).”
PRAKTYCZNE INFORMACJE
- GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ SZKOLENIA ?
Organizowane przez nas szkolenia rozpoczynają się (zazwyczaj) w naszej siedzibie przy ul. Świętojańskiej 32/2 w Gdyni.
W szczególnych sytuacjach zajęcia mogą rozpocząć się w innej lokalizacji – w takim przypadku każdy kursant zostaje zawsze o tym powiadomiony przed rozpoczęciem danego szkolenia.
- Ćwiczenia basenowe w ramach Indywidualnych Technik Ratunkowych przeprowadzane są na pływalni Akademickiego Centrum Sportowego Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni przy ul. Grudzińskiego 1.
– w przypadku braku dostępu do pływalni (remont, awaria itp.) zajęcia mogą odbywać się na 'wodach otwartych’ (na Zatoce Gdańskiej). - Ćwiczenia poligonowe w ramach kursów przeciwpożarowych przeprowadzane są na terenie Portowej Straży Pożarnej FLORIAN sp. z o.o. w Gdańsku przy ul. mjr. H. Sucharskiego 71.
W przypadku problemu z dojazdem na w/w ćwiczenia prosimy o informację na ten temat – zorganizujemy transport na te zajęcia.
2. GDZIE MOGĘ ZAPARKOWAĆ SWÓJ SAMOCHÓD ?
Siedziba naszego Ośrodka Szkoleniowego zlokalizowana jest w centrum Gdyni – objętym Strefą Płatnego Parkowania (Strefa Śródmiejska NIEBIESKA), w której ceny za postój wynoszą od 5,50 zł za godzinę.
W przypadku braku ogólnodostępnych miejsc postojowych możliwe jest pozostawienie auta na podziemnym parkingu pod Gdyńskim Centrum Filmowym zlokalizowanym przy Placu Grunwaldzkim 2 w Gdyni (ok. 220 m od naszego Centrum Edukacyjnego), na którym ceny za postój wynoszą od 4,50 zł za godzinę.
W celu uniknięcia opłat za parkowanie należy zostawić samochód poza Strefą Płatnego Parkowania.
3. JAKI JEST MINIMALNY WIEK UMOŻLIWIAJĄCY UDZIAŁ W PRZESZKOLENIACH STCW?
Aby wziąć udział w organizowanych przez nas przeszkoleniach STCW Basic Safety Training trzeba mieć ukończone 16 lat.
Kurs bezpieczeństwa STCW mogą ukończyć osoby niepełnoletnie – te muszą posiadać zgodę rodziców / opiekunów prawnych do:
- udziału w przeszkoleniu,
- odebrania certyfikatu potwierdzającego ukończenie szkolenia.
4. JAK ODBYWA SIĘ ZALICZENIE PRZESZKOLENIA?
Aby zaliczyć wybrane przeszkolenie należy:
- być obecnym na zajęciach i potwierdzić to podpisami na listach obecności,
- ćwiczenia zaliczyć w formie demonstracji umiejętności,
- wykłady zaliczyć w formie testu – przeprowadzanego na koniec zajęć.
5. JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZAJĘĆ BASENOWYCH I POLIGONOWYCH?
Podczas zajęć praktycznych należy posiadać:
- na basenie w ramach ITR:
strój kąpielowy (obowiązują kąpielówki typu slipy bądź przylegające spodenki kąpielowe – zakaz pływania w spodenkach plażowych/bermudach/szortach), ręcznik i klapki; osoby z długimi włosami powinny mieć czepek kąpielowy. - na poligonie p.poż.:
gorsze ubranie i rękawiczki chroniące przed ubrudzeniem, pełne obuwie (wodoodporne).
Osoby niespełniające w/w wymagań mogą nie zostać dopuszczone do zajęć praktycznych.
5. JAK DŁUGO TRZEBA CZEKAĆ NA WYDANIE CERTYFIKATU?
Świadectwo przeszkolenia na zintegrowany kurs bezpieczeństwa STCW (ang. International Convention on Standards of Training, Certification and Watchkeeping)(certyfikat) zazwyczaj jest do odebrania w naszej Morskiej Jednostce Edukacyjnej w ciągu ok. 7-10 dni od zakończenia szkolenia.
Na życzenie kursanta wysyłamy pocztą.
Dokument ten jest wydawany przez Urząd Morski w Gdyni – na podstawie Wniosku i Protokołu przekazanych przez nasz morski ośrodek szkoleniowy
(odpowiednie dokumenty przekazujemy do Urzędu w pierwszych dniach roboczych po zakończeniu przeszkolenia).
W szczególnie pilnych sytuacjach – po wcześniejszym wypełnieniu wniosku i odebraniu od nas zaświadczenia o ukończeniu przeszkolenia – można samodzielnie zgłosić się do Urzędu Morskiego po odbiór certyfikatu.