Dodatkowe informacje
Radiooperator SRC
Certyfikat SRC (Short Range Certificate) jest licencją radiooperatora krótkiego zasięgu. Tego rodzaju dokument uprawnia do obsługi radiostacji w tak zwanym obszarze morza A1, czyli w odległości około 20 – 30 Mm od stacji brzegowej. Poniżej wyjaśniamy, kto może (i powinien) zostać radiooperatorem, jak wygląda egzamin oraz dlaczego łączność na morzu jest tak istotna.

Uprawnienia SRC — dla kogo?
Dlaczego warto zdobyć świadectwo operatora łączności bliskiego zasięgu SRC? Możliwość pozostawania w łączności z innymi jednostkami lub z ratownikami na brzegu ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jednostki oraz przebywających na niej ludzi. Może też okazać się bardzo przydatna do odbierania informacji – np. w celu udzielenia pomocy innej załodze.
Prawo wymaga, by — o ile jacht jest wyposażony w radiostację — podczas żeglowania po morzu wśród załogantów zawsze była osoba mająca certyfikat SRC. Wymagana jest więc osoba, która ma certyfikat posiadania uprawnień – świadectwo radiooperatora łączności. Nie ma tu znaczenia, czy jest to rejs komercyjny, czy rekreacyjny, prowadzony na własny użytek. Certyfikat jest więc nieodzowny nawet podczas wakacyjnych rejsów w tak popularnych i bezpiecznych wakacyjnych lokalizacjach jak Chorwacja.
Warto pamiętać, że radiooperatorem może, ale niekoniecznie musi być kapitan jednostki. Zwykle jednak ludzie planujący wykonywać zawód skippera wyrabiają sobie uprawnienia SRC. Jest to duże ułatwienie podczas kompletowania załogi, ponieważ nie trzeba wtedy za każdym razem zabiegać o to, by znalazł się w niej ktoś mający certyfikat. Z tego powodu zdobycie świadectwa SRC jest polecane wszystkim osobom mającym patenty jachtowego sternika morskiego lub motorowodnego sternika morskiego.
Do egzaminu na świadectwa: SRC i VHF może przystąpić osoba, która ukończyła 15 lat.
Egzamin SRC — jak wygląda?
Aby zdobyć świadectwo radiooperatora SRC, należy zdać egzamin państwowy. Organizatorem państwowego egzaminu jest Urząd Komunikacji Elektronicznej. Jest on organizowany w delegaturach UKE (Urzędu Komunikacji Elektronicznej). Zapisy na niego prowadzone są w formie elektronicznej, jednak zgłoszenia należy dokonać z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem, warto więc zadbać o tę kwestię odpowiednio wcześnie przed planowanym rejsem.
Sam egzamin złożony jest z dwóch paneli – teoretycznego oraz praktycznego. Teoria ma postać testu jednokrotnego wyboru, obejmującego zagadnienia dotyczące łączności oraz komunikacji. Część praktyczna polega na obsłudze radiostacji stosowanej w żegludze morskiej. Koszt przystąpienia do egzaminu to 100 zł, a opłata za wydanie świadectwa SRC wynosi 25 zł. Uprawnienia są przyznawane dożywotnio.
Sprawdź również nasz kurs LRC
Egzaminy na świadectwo SRC prowadzi Urząd Komunikacji Elektronicznej w ośrodkach na terenie całego kraju.
Informacje na temat planowanych sesji egzaminacyjnych dostępne są na stronie:
https://bip.uke.gov.pl/swiadectwa-operatora-urzadzen-radiowych-tresci/swiadectwa-morskie-i-zeglugi-srodladowej,1.html
Aby zarezerwować miejsce na egzaminie należy zarejestrować się na za pomocą elektronicznego systemu zapisu na egzaminy – obowiązuje limit miejsc.
https://egzaminy.uke.gov.pl/pl
Szczegółowe informacje na temat świadectw SRC i innych na stronie UKE, link poniżej:
https://bip.uke.gov.pl/swiadectwa-operatora-urzadzen-radiowych-tresci/swiadectwa-morskie-i-zeglugi-srodladowej,1.html