Kim jest skipper?
Skipper (potoczna nazwa kapitana jachtu) to osoba, która czuwa nad bezpieczeństwem całej załogi w trakcie rejsu — od wejścia grupy na pokład, do wyokrętowania. Mimo że skipper (jako kapitan) był osobą odpowiedzialną za rejsy na morzu — teraz właśnie tak określa się osoby, które mają odpowiednie uprawnienia i prowadzą nawet mały jacht.
Marzysz o byciu skipperem? Sprawdź, czy jesteś dobrym kandydatem.
Dobry skipper — jaki powinien być?
Przede wszystkim im więcej doświadczenia ma skipper, tym lepiej. Żeglarstwo powinno być dla niego ogromną pasją, którą chce zarażać innych ludzi. Oprócz tego musi umieć zarządzać grupami i zachowywać zimną krew nawet w stresujących sytuacjach zagrażających życiu. Przydatna może okazać się znajomość technik psychologicznych, które sprawią, że grupa będzie traktować skippera jako autorytet. Skipper służy także dobrymi radami i w trakcie rejsu wskazuje miejsca, które są warte uwagi.
Czym dokładnie zajmuje się skipper? Czy załoga ma wykonywać jego polecenia?
Osoby, które na rejs statkiem wybierają się grupą i chcą po prostu spędzić fajnie wakacje w otoczeniu natury, często mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, jakie sytuacje ich czekają.
Jeszcze przed wypłynięciem w rejs, skipper powinien odbyć rozmowę z całą ekipą i porozmawiać o tym, jak wyglądać będzie te kilka dni. Jego rola to organizacja przebiegu całego rejsu. Już na początku musi wypracować sobie autorytet skippera i sprawić, aby jego polecenia nie były ignorowane. To od zachowania całej załogi zależy bezpieczeństwo, za które odpowiedzialny jest skipper. Prace na jachcie bywają różne — trzeba będzie zająć się szorowaniem pokładu czy gotowaniem, ale i sprawdzaniem stanu olinowania i żagli. To tylko kilka z czynności, które w trakcie rejsu jachtem są normalne.
Co należy do zadań skippera? Lista obowiązków:
- – odpowiedzialność za bezpieczeństwo żeglugi
- – prawidłowe zaplanowanie rejsu i monitorowanie jego przebiegu
- – dowodzenie manewrami
- – rozdzielanie obowiązków pomiędzy wszystkich uczestników załogi: wachty, zadania
- – dobra praktyka morska: nawigacja, komunikacja, obserwacja, unikanie zagrożeń i podejmowanie decyzji w sytuacjach trudnych
- – ogólne czuwanie i nadzorowanie całej grupy, a także dbanie i dobry nastrój na pokładzie 🙂
Kapitan jachtu
Czy skipper to zawsze kapitan jachtu? W polskim nazewnictwie zaczęto używać tych określeń wymiennie, również z terminem szyper. Kapitanem jest osoba prowadząca jacht, która odpowiedzialna jest za bezpieczny przebieg rejsu. Ludzie mogą nazywać Cię różnie. W obiegu funkcjonuje także określenie „sternik”. Kapitanem jesteś wtedy, gdy ludzie dziękują Ci za wspaniały rejs, za to, że mogli poczuć się z Tobą bezpiecznie i przeżyć niesamowite przygody. Takie wspomnienia pozostaną w ich głowach na zawsze, a Twoja radość i duma z siebie będzie owocować wdzięcznością do siebie za to, co robisz.
Jak zostać kapitanem jachtu? Wymagany patent
U nas nawet początkująca osoba może stać się skipperem! W Ocean Team możesz wyrobić odpowiednie uprawnienia i nabyć umiejętności żeglarskich. Początkowo proponujemy Ci dwa rejsy tygodniowe. Podczas nich zdobędziesz już trochę praktyki. Po tym stażu czeka Cię intensywny kurs i egzamin, dzięki któremu otrzymasz patent. Później dodatkowo przejdziesz kurs pierwszej pomocy i kurs na radioooperatora — wtedy staniesz się niezależnym skipperem. Następnie, aby zostać doświadczonym kapitanem, potrzebujesz wielu godzin praktyki, wiedzy i doświadczenia. Samodzielne prowadzenie jachtu, odpowiedni staż oraz branie udziału w szkoleniach (na przykład SEA Survival) sprawi, że będziesz dobrze i pewnie czuć się na wodzie.
Prawdziwego skippera czyni doświadczenie.
Bycie Skipperem to Twoje marzenie?
Pamiętaj, że bycie skipperem to spora odpowiedzialność. To Ty odpowiadasz za całą grupę osób, która przebywa na jachcie — do ostatnich minut rejsu. Czasami będziesz musiał podjąć trudne decyzje, które mają na celu zapewnienie udanych i jednocześnie bezpiecznych wakacji czy innego typu rejsu. Podczas gdy inni będą cieszyć się wszystkimi urokami rejsu, podziwiać niesamowity widok, jaki dostarcza rej na morzu, to Ty będziesz musiał nad wszystkim czuwać!
Sprawdź także nasz prezent dla żeglarza.