Co to jest patent sternika motorowodnego?
To najniższy z obowiązujących w Polsce patentów motorowodnych. Aby go zdobyć, należy spełnić następujące warunki:
- mieć ukończone 14 lat,
- zdać egzamin teoretyczny oraz praktyczny.
Mimo iż na patent sternika motorowodnego można zdawać od 14 roku życia, należy pamiętać, że osoby w wieku poniżej 16 lat mogą prowadzić jednostki o mocy silnika nie większej, niż 60 kW.
Sternik motorowodny – uprawnienia
Uprawnienia osoby posiadającej patent sternika motorowodnego:
- prowadzenie łodzi motorowych po wodach śródlądowych
- prowadzenie łodzi motorowych o długości kadłuba do 12m, po wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej.
W cenie zajęć na patent motorowodny: e-learning i materiały do nauki, koszty związane z organizacją szkolenia (jacht, paliwo, ubezpieczenie, keja, indywidualne środki ratunkowe na czas szkolenia, serwis kawowy).
Szkolenie na sternika motorowodnego krok po kroku
Pragnąc zostać sternikiem motorowodnym, należy spełniać następujące warunki:
- ukończyć 14 rok życia,
- posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych (dotyczy osób niepełnoletnich),
- zdać egzamin teoretyczny i praktyczny.
Aby go zaliczyć, niezbędne jest posiadanie wiedzy oraz umiejętności, które można zdobyć na kursie. Potem wystarczy tylko uiścić opłatę za egzamin (uczniowie mają 50 % zniżki) i przystąpić do testu teoretycznego, a następnie do części praktycznej.
Egzamin na sternika motorowodnego – jak wygląda?
Aby uzyskać stopień sternika motorowodnego, należy zakończyć kurs odpowiednim egzaminem. Egzamin na sternika motorowodnego składa się z dwóch części, zdawanych w tym samym dniu:
- teoretycznej, na która składa się 75 pytań jednokrotnego wyboru. Aby zaliczyć ten etap, należy udzielić poprawnej odpowiedzi na co najmniej 65 z nich,
- praktycznej, polegającej na wykonywaniu odpowiednich manewrów wskazanych przez egzaminatorów – kończący egzamin praktyczny
Całość trwa około 3-4 godziny, z czego na sam test przewidziano 1,5 godziny. Obie części (teoria i praktyka) zdawane są tego samego dnia. Uczestnik, który nie zaliczy jednej z nich, musi podczas kolejnego podejścia zdawać ponownie obydwie. Jak wygląda egzamin motorowodny, a kolejne podejścia? Do egzaminu można przystępować wielokrotnie, jednak za każdym razem wiąże się to z koniecznością wniesienia opłaty.
UWAGA! OceanTEAM jest uprawnionym podmiotem organizującym egzamin, możesz zdać go u nas! Pomagamy też we wszystkich formalnościach. Działamy zgodnie z założeniami Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego.
Sternik motorowodny – egzamin praktyczny
Podczas części praktycznej egzaminu na sternika motorowodnego sprawdzane są takie umiejętności, jak:
- manewrowanie jachtem motorowym,
- wydawanie komend i kierowanie załogą.
Każdy błędnie wykonany manewr można jeden raz powtórzyć. Zgodnie z przepisami, część praktyczna przeprowadzana jest na akwenie, na którym znajduje się pomost umożliwiający zacumowanie łodzi. Jacht motorowy, na którym odbywa się egzamin, wyposażony jest w silnik pozwalający na pływanie w ślizgu.
Kurs motorowodny – wystarczy 1 dzień!
Interesuje Cię patent sternika motorowodnego? W Ocean Team możesz już w jeden dzień wykonać specjalistyczny kurs motorowodny, który da Ci uprawnienia do prowadzenia motorówki. Poznaj zasady bezpiecznego uprawiania turystyki wodnej, prowadzenia łodzi motorowych, skutera wodnego. Jesteśmy w stanie w jeden dzień zapewnić Ci zajęcia teoretyczne, zakończone częścią egzaminu teoretycznego, jak i ćwiczenia praktyczne.
Sternik motorowodny a stermotorzysta
Czym różnią się te dwa rodzaje uprawnień? Przede wszystkim celem, dla którego się je wyrabia.
Patent sternika jest przydatny dla osób, które chcą prowadzić jachty motorowe dla własnej przyjemności, na wakacjach lub okazjonalnie dorabiać jako skipper. Sternik motorowodny może prowadzić dowolne jachty motorowe na wodach śródlądowych, pod warunkiem, że ukończył 16 rok życia (młodszych obowiązuje ograniczenie mocy silnika do 60 kW).
Stermotorzystę można natomiast porównać do kierowcy wodnego autobusu. Tego rodzaju patent lub świadectwo (przepisy dopuszczają obie wersje) jest potrzebne dla osób, które chcą prowadzić jednostki o napędach motorowych po wodach śródlądowych.
Zakończyłeś kurs sternika motorowodnego? Po zdanym egzaminie następuje wydanie patentu sternika motorowodnego. To jednak nie musi być końcem Twojej przygody! Patent sternika motorowodnego to najniższa kategoria uprawnień motorowodnych. Kolejnymi stopniami zaawansowania są:
Co dalej – kolejne patenty motorowodne
Motorowy sternik morski
Uprawnienia na motorowodnego sternika morskiego pozwalają na prowadzenie dowolnego jachtu motorowego po wodach śródlądowych oraz prowadzenia jachtów motorowych o długości nieprzekraczającej 18 m po wodach morskich. Aby móc zdobyć ten patent, należy spełniać następujące warunki:
- mieć ukończone 18 lat,
- posiadać dokumenty potwierdzające odbycie co najmniej dwóch rejsów po wodach morskich o łącznym czasie minimum 200 godzin,
- zdać egzamin teoretyczny i praktyczny.
Kapitan motorowodny
Tego rodzaju uprawnienia pozwalają na prowadzenie jachtów motorowych na wodach śródlądowych oraz morskich bez ograniczeń. Zdobycie tego rodzaju uprawnień jest możliwe po uzyskaniu patentu motorowodnego sternika morskiego, a następnie odbyciu praktyki, w skład której wchodzą:
- co najmniej sześć rejsów morskich o łącznym wymiarze godzin minimum 1200 godzin żeglugi, w tym nie mniej, niż 400 godzin samodzielnego prowadzenia jednostki o długości kadłuba powyżej 7,5 m,
- przynajmniej jeden rejs trwający powyżej 100 godzin na jachcie o długości kadłuba powyżej 20 m,
- jeden rejs o długości powyżej 100 godzin żeglugi odbyty na wodach pływowych, przy czym należy podczas niego zawinąć do co najmniej dwóch portów pływowych. Sprawdź także:
- kurs motorowodny Gdańsk
- kurs motorowodny Warszawa
- kurs motorowodny Gdynia